Karina Dalyanı Halkın Olmaya Devam Ediyor

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, geçtiğimiz hafta Doğanbey ve Tuzburgazı Mahalleleri halkının geçim kaynağı olan " Karına Dalyanı " konusunda önemli bir adım attı.

Karina Dalyanı aldığımız duyumlara göre Akp Aydın Milletvekili Metin Yavuz'un girişimi ile ihaleye çıkartılmıştı. Bildiğim kadarıyla, Karina Dalyanı'n da bir de bir kooperatif bulunuyordu bu kooperatifin yöneticileri kamuoyunda Akp Aydın Milletvekili Metin Yavuz'a yakınlığıyla biliniyor. Bu yakınlığa rağmen Karina Dalyanı'nın kooperatif yöneticilerinin kendi ifadelerine göre; %351 zamla ihaleye çıkartılıyor, köylüler, mahalle halkı Karina Dalyanı'nın ellerinden gitmemesi için adeta bir yaşam savaşı başlatıyorlar. "SANKO" isimli bir firma kooperatif yöneticilerine 500 Bin Türk lirası gibi bir rakamı hibe ediyor. Akp Aydın Milletvekili Metin Yavuz, buna zekat diyor! Köylüler ise; rüşvet diyor! Sonradan öğreniyoruz ki; verilen para kooperatif defterine borç olarak yazılmış. Doğanbey ve Tuzburgazı'n da edindiğim bir çok dostum var. Dostlarımın iddialarına göre " SANKO" isimli firma burada "Karides"yetiştirmek için çiftlik açmak istiyormuş.Karina Dalyanı ve dalyanın etrafında bulunan tuzlak alanlar bu firmaya ihtiyacmış! İddia odur ki; ihale olmadan bu işi çözmek istemişler ancak; muhtarlar ve halk bu konuda sesini yükseltince, bu sefer ihale yoluyla bölgeleri almak istemişler. Ancak köylüler sesini daha da çok yükselterek, adeta isyan bayrağı çekerek, tabiri caiz ise çalmadık kapı bırakmıyorlar. Kooperatif yöneticileri kendi koltuklarını korumak için yakın olduklari Akp Aydın Milletvekili Metin Yavuz'a gidiyorlar. Köylüler Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekillerine gidiyorlar her bir köylü devlet kademesinde kimi buluyorsa ona derdini anlatmaya çalışıyor. Ancak ihale zamanı da yavaş yavaş yaklaşıyor. Doğanbey Muhtarı Sayın Serdar Sarıkurt ile kooperatif yöneticileri bir türlü bir araya gelemiyor. Doğanbey Muhtarı Sarıkurt; " Karina Dalyanı halkın dalyanıdır ve bu halkta kalmalıdır.Sizin izlediğiniz yol yanlış."diyerek tepkisini ortaya koyuyor. Kooperatif yöneticileri de, bizim gittiğimiz yolda bir sorun yok deseler de ihale gününe kısa bir süre kalıyor.

Bu süre içerisinde Tuzburgazı ve Doğanbey halkı Karina Dalyanı'n da çeşitli etkinliklerle, eylemlerle seslerini yükseltiyorlar. Eylemlerde onlara destek veren kurum ise; Cumhuriyet Halk Partisi Söke İlçe Yönetimi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi oluyor. Doğanbey Muhtarı Serdar Sarıkurt, Aydın Büyükşehir Belediyesi Batı Bölge Koordinatörü Fatih Akkentli'yi arayarak konunun hayat memat meselesi olduğunu, konunun siyasetten çıktığını, köylülerinin bu konuda yol ayrımında olduğunu, ekmeklerinin ellerinden alındığını ve adeta yaşamın ellerinden alındığını ifade ediyor. O da yetmiyor, aynı gece Karina Dalyanı' n da kooperatif yöneticilerinden Taner Karabaş, Fatih Akkentli'yi arayarak bu konuda, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu'na ihtiçlarinin olduğunu, Karina Dalyanı'nı kurtarsa kurtarsa , Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu kurtarır." İfadelerini kullanıyor. Yetmiyor Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Sayın Bülent Tezcan beyefendiye,de aynı şekilde isteklerini dile getiriyorlar. Aydın Büyükşehir Belediyesi Batı Bölge Koordinatörü Fatih Akkentli zaten Doğanbey Mahallesinin evlâdı, konulara çok vakıf ve konuyu alıp hemen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu'na iletiyor.

Halkın isyanını daha da yakından duymaları için iki mahalle muhtarı da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu ile buluşturuluyor ve start orada veriliyor. Sayın Özlem Çerçioğlu " Topuklu Efe" Karina Dalyanı'nı halktan almak isteyenlere karşı savaş açıyor ve ihaleye girme kararı alıyor. Ihale süreci yavaş yavaş ilerlerken ne Akp kanalından bir kişi ne Akp Aydın Milletvekili Sayın; Metin Yavuz hiçbir açıklama yapmıyor. SANKO firması iddialarına göre kendi müdürlerine bu konuyla ilgili mühendislerini bölgede araştırma yapmaları için Doğanbey' e gönderiyor. Aynı şekilde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu da Söke'nin en güvendiği isim olan Fatih Akkentli' yi bu konuyla ilgili görevlendiriyor ve Karina Dalyanı halka verilmek için halkta bırakılmak için süreç ince ince işliyor. Köylüler mahalle halkı her ihtimale karşı sesini dalyandan yükseltiyor bu sefer " Karina Dalyanı, halkın dalyanıdır, halkta kalmalıdır." Diyorlar. Yine yanlarında bir kişi var. " Aydın Büyükşehir Belediyesi Batı Bölge Koordinatörü "Fatih Akkentli" Akkentli' de Karina Dalyanı, halkın olmalıdır." Diyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi 10 Kasım 2021 saat: 10.00'da başlayacak olan ihale içim 9 kasımda dosya alıyor. Dosya alındıktan sonra yaklaşık yarım saat sonra Karina Dalyanı ihalesinin iptal edildiği haberi ortaya çıkıyor.

İl Tarım Müdürlüğü sayfasında ihale ilanı kaldırılıp, ihalenin iptal olduğuna dair bir ilan yayınlanıyor işte o dakikadan itibaren Doğanbey ve Tuzburgazı halkı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na büyük bir teşekkür ediyorlar.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu bu ihaleye girme kararı almasaydı köylülerin iddialarına göre; bu dalyan hesapladıkları, düşündükleri ve yolunda gittiği şekilde çok büyük uluslarası bir firmaya verilerek köylülerin elinden alınacaktı.

İki muhtar Topuklu Efe Özlem Çerçioğlu'nu mahallelerine devet ettiler. Ve Özlem Çerçioğlu bugüne kadar ilçelerde dahi görülmeyecek bir karşılama töreni ile karşılanıp, son derece düzgün ağırlanıp aynı şekilde kendilerine ve Çerçioğlu'na onuruna yakışan şekilde uğurladılar.Özlem Çerçioğlu mahallede yapmış olduğu konuşmada çok net bir mesaj verdi. " Buradan söz veriyorum, eğer bu ihale bir daha yapılırsa biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu ihaleye gireceğiz.Her zaman yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz." Diyerek mesajını köylere iletti. Tuzburgazi ve Doğanbey halkı artık biliyorlar ki Karina Dalyanı kendilerinindir. Özlem Çerçioğlu olduğu müddetçe kimse bu dalyanı ellerinden alamaz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Baykal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Kent Rehberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Kent Rehberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Kent Rehberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Kent Rehberi değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Aydın Kent Rehberi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+7 (960) 471 48 20
Reklam bilgi