Atatürk’ün Söke'ye gelişinin 98. yıldönümü kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Söke’ye gelişinin 98’inci yıl dönümü anısına tören düzenlendi.Söke Hükümet Meydanı'nda düzenlenen törende, protokol tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. CHP Söke İlçe Yönetiminin tam kadro katıldığı törende CHP Aydın Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan da hazır bulundu.

Atatürk’ün Söke'ye gelişinin 98. yıldönümü kutlandı
Atatürk’ün Söke'ye gelişinin 98. yıldönümü kutlandı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Söke'yi ziyaretinin 98’inci yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Kutlamalar, Atatürk'ün 9 Şubat 1924'de ilçeye gelişinde karşılandığı Söke-Kuşadası yolu üzerinde sembolik karşılama ile başladı. Bir grup tarafından Granta mevkisinden başlayan sembolik karşılama yürüyüşü, Söke’nin giriş noktası Abalaki mevkisinde bulunan Cafer Efe Heykeli’ne kadar devam etti. Yürüyüş grubunu burada Kaymakam Vekili, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel ile protokol üyeleri karşıladı.
Sökeli gençler tarafından alana getirilen Türk bayrağı, Kaymakam Vekili, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel'e sunuldu. Kaymakam Yücel ise Türk bayrağını minik izcilere hediye etti.
Yürüyüş grubunun Türk bayrağını Yücel’e teslim etmesinin ardından tüm katılımcılar törenin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na kortej yürüyüşü yaptı.
Söke Hükümet Meydanı'nda yapılan törene; CHP Aydın Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan, Kaymakam Vekili, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Söke Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Aziz Çiçek, Söke İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Salih Devrim, Söke Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa İberya Arıkan, Veli Devrim Yerli, Söke İlçe Emniyet Müdürü Fatih Demiralp, CHP Aydın İl Başkan Yardımcısı Dursun Evren, CHP Aydın il Başkan Yardımcısı Kaan Erçetin, Aydın Büyükşehir Belediyesi Bölge Koordinatörü Fatih Akkentli,CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, CHP Söke İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Kemal Çakır, CHP Söke İlçe Başkan Yardımcısı Nursen Tunç, CHP Söke İlçe Başkan Yardımcısı Aylin İşgören, CHP Söke Belediyesi Meclis Üyeleri Mehmet Arif Ceylan, Yasemin Gürsoy, Saime Cantürk, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden törende ilk olarak Kaymakam Vekili Sadettin Yücel, Söke İlçe Garnizon Komutanı Topçu Albay Aziz Çiçek ve Söke Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa İberya Arıkan tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu.
Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Söke Belediyesi Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Söke Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa İberya Arıkan yaptı. Arıkan, " Atatürk'ün kente gelişinin 98. yılında aynı heyecan ve gururla doluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Abalaki mevkisinde aracından inmiş yürüyerek şehrimize girmiş, Jaletepe Okulu önünde halkı selamlamasının ardından Hükümet Konağı ve Belediyeyi ziyareti etmiş ve Türk Ocağı’nın açılışını yapmıştır. Bu vesileyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta tüm vatan kahramanlarını bir kez daha şükran ve minnetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.
Buradaki kutlama etkinliği öğrencilerin şiirler okuması ve Söke Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin Aydın Yöresine ait halk oyunları gösterileri ile sona erdi.
Öte yandan tören etkinlikleri kapsamında Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonu’nda panel gerçekleştirildi.

Atatürk’ün Söke'ye gelişinin 98. yıldönümü kutlandı
Atatürk’ün Söke'ye gelişinin 98. yıldönümü kutlandı

Atatürk’ün Söke'ye gelişinin 98. yıldönümü kutlandı
Atatürk’ün Söke'ye gelişinin 98. yıldönümü kutlandı

09 Şub 2022 - 18:28 - Didim Belediyesi