TEZCAN PAZARYERİNDEKİ VATANDAŞIN DERDİNE ORTAK OLDU

Bir dizi inceleme ve ziyaret için Söke'ye gelen CHP PM Üyesi, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Söke Çarşamba Pazarı'na da giderek halkla bir araya geldi. Pazarın nabzını tutan Tezcan, adeta vatandaşlara bir dokundu bin ah işitti.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP PM Üyesi, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan,  Söke Çarşamba Pazarı'nda vatandaşlarla ve esnaflarla bir araya geldi. Tezcan'a pazar gezisi sırasında CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan ile Aydın Büyükşehir Bölge Koordinatörü Fatih Akkentli eşlik etti. Vatandaşları tek tek dinleyen Tezcan  adeta bir dokundu bin ah işitti.


"MUTFAĞIN ATEŞİNİ SÖNDÜRÜN"
Vatandaşlardan Fahri İnan, Tezcan'ın gezisi sırasında yanına gelerek mutfağın yangınını söndürmesini istedi. İnan, "Hayat çok pahalı, mutfakta ateş var gerçekten. Yemek yapamıyoruz. Marketler pahalı, pazarlar pahalı. Haftalık 200-300 liraya ancak alışveriş yapabiliyoruz oda bakliyat falan değil sadece sebze meyve alıyoruz. Her şey pahalı. 6-7 lira domates,  5 lira kavunun kilosu,  salatalık desen 7 lira alamıyoruz ki nasıl alacağız. Asgari ücretle çalışıyoruz. Ayın 15'inde aldığım para bitiyor öteki aya borçlanıyorum. Taneyle alıyorum artık limon tane ile armut tane ile. Cumhurbaşkanının sarayında her şey güllük gülistanlık. O ejder meyvesi yiyor her şeyi yiyor o bilemez ki. Sokağa insin pazara insin de görsün vatandaşın halini." dedi.


PAZARCI ESNAFI DA ÜRETİCİ DE VERYANSIN ETTİ
Tezcan'a dert yanan sadece vatandaşlar değildi. Pazarcı esnafı ve üreticilerde Tezcan'a yaşadıkları zorlukları anlattı.
Pazarcı Esnafı bir vatandaş," Ben kıt kanaat geçiniyorum, çok zorluk çekiyorum. Ve bu sıkıntı içinde çocuğum elektrik elektronik okuyor. Onun okul ihtiyaçları oluyor onları karşılamakta zorluk çekiyorum." dedi. 
Üreticilerden Kamil Garip de, " 180 liraya aldığım gübre şu an 380 lira nasıl 10 liraya vermeyeceksin bu ürünü.  Hale gidiyorsun benden 3 liraya alıyor ona veriyor 5 liraya sana satıyor 10 liraya. Biz yetiştirdiğimiz halde 10 lira pahalı geliyor insanlara. "dedi.


TEZCAN:"SARAYDAN GÖRÜNMÜYORSA GÖRÜNSÜN DİYE DOLAŞIYORUZ"
Vatandaşları, pazarcı esnafını ve üreticileri tek tek dinleyen CHP PM Üyesi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, buradan özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi. Tezcan, "Sayın Erdoğan, Sayın Cumhurbaşkanı Söke Pazarındayız. Vatandaş diyor ki Söke Pazarında ki işler saraydaki gibi değil. Saray başka pazar başka. Gelsin baksın domates kaç para, kavun kaç para, salatalık kaç para. Evde 2 çocuk var armudu kiloyla almayı unuttum tek tek alıyorum diyor. Esnafı dinledik .Çocuğun yurt parası , okulda kullanacağı malzemenin parası, cebine koyacağım harçlık, ben perişan oldum diyor. Türkiye'de çocuk okutan ,öğrenci okutan vatandaşın derdi bu. Saraydan görünmüyorsa görünsün diye dolaşıyoruz.


TEZCAN: "PAZARA MÜFETTİŞ GÖNDERMEKLE BU İŞ ÇÖZÜLMEZ"
Fiyatlarla ilgili olarak pazarlara müfettiş gönderildiğini dile getiren Tezcan, bu şekilde hiçbir sorunun çözülemeyeceğini ifade etti. Milletvekili Tezcan, "Şimdi bakın mesele bu. Pazara müfettiş yolluyorlar böyle iner mi fiyatlar. Gelin Söke Pazarına fiyatlar neden yüksek anlarsınız pazarcıya müfettiş yollayarak fiyat düşmez. Üretici 180 liraya aldığım gübre 380 TL oldu diyor mazot oldu 7 lira diyor. Ben 10 liraya satmayacağım da ne yapacağım diyor. Vatandaşta alamıyor. Demek ki ne vatandaşta suç ne  üreticide ne de pazarcıda. Bakın üretici bahçeden topluyorum getirip satıyorum diyor. Gübre fiyatı, ilaç fiyatı, elektrik fiyatı, mazot fiyatı aracı olmamasına rağmen ben bu fiyata satmazsam kurtaramıyorum diyor. Burada ki mesele üretici doğrudan satmasına rağmen vatandaşa pahalı geliyor ve üretici de masrafını karşılayamıyor. Mesele bu." dedi.

22 Eyl 2021 - 15:07 - Ekonomi