SÖKE’DE ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANDI

Söke ilçesinde, Kaymakamlık tarafından alınan karar ile tüm ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Haber: Yılmaz Salum

Son günlerde ormanlık alanlarda çıkan yangınların artması üzerine İlçe Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu bugün Söke Kaymakamı Soner Zeybek başkanlığında toplandı.


Kaymakamlık Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Söke Garnizon Komutanı İsth. Kurm. Albay Aziz Çiçek, Belediye Başkan Levent Tuncel, Söke İlçe Emniyet Müdürü Vekili Rasim Demirelli, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Salih Devrim, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke Müftüsü Ali Saim Doğru, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zeki Berhuni, Söke Şoförler Odası Başkanı Refik Karataş, ADM Söke İşletme Şefi Şeref Aldoğan, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri ve Söke Orman İşletme Şefi Mehmet Şener katıldı.
Yaklaşık 1 saat süren toplantıda ilçede Orman yangınlarının önlenmesi için bir dizi önlem alındı.
“Ormanlara girişler yasaklandı…”
Konuyla ilgili Söke Kaymakamlığının resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "İlçe Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu olağanüstü toplanarak, mevcut tedbir ve uygulamaları gözden geçirdi. Bu doğrultuda ilçemizdeki ormanlık alanlara girişler ile ilçe sınırlarındaki tüm ormanlık alanlara 1 kilometre mesafede özel mülkiyet ve kamu araziler de dahil mangal, semaver ve ateş yakılması, düğün, nişan gibi organizasyonlarda havai fişek, dilek balonu benzeri yanıcı maddelerin kullanılması ve ayrıca anız yakılması 2'inci bir karara kadar yasaklanmıştır. İlçe sınırlarında yüksek orman yangını riski olan başta (Ovacık bölgesi) olmak üzere tüm ormanlık alanlara ikinci bir karara kadar yasaklanmıştır. Tüm ormanlık alanlarda yapılacak sportif faaliyetlere izcilik orman yürüyüşü gibi faaliyetler için (Söke Orman İşletme Şefliğinden) özel izin alınarak faaliyetler gerçekleştirilebilecektir. Yasağa uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanununun 107. Maddesi gereği idari para cezası uygulanacaktır.” denildi.
“Ormanlık alanlarda 24 saat devriye”
Öte yandan yapılan açıklamada; “Tüm kolluk birimleri tarafından sorumluluk bölgelerindeki ormanlık alanlarda 24 saat esasıyla devriye faaliyetleri gerçekleştirilecektir…” denildi.

30 Tem 2021 - 13:31 - Asayiş