TOPUKLU EFE KUŞADASI'NA ÇIKARMA YAPTI

Kuşadası’nda Karaova Mahallesi’nde bilinçsiz ve aşırı kullanım nedeniyle meydana gelen patlağa Aydın Büyükşehir Belediyesi ekipleri anında müdahale etti. Sorun giderildi, bölgede temizlik çalışması yapıldı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, daire başkanları ile beraber bugün Kuşadası'nda Sahil Siteleri'ne çıkarma yaparak, çalışmaları yerinde inceledi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Vatandaşlarla buluşan ve kısa kısa sohbet eden Topuklu Efe, yoğun ilgi ve alkışlarla karşılandı. Adeta sevgi seline kapılan Çerçioğlu, bu sıcak karşılama için teşekkür etti.

Kuşadası Karaova Mahallesi ZİTUR Sitesi önünden geçen atık su hattında da aşırı yüklenme ve yabancı madde nedeniyle meydana gelen patlağa Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler 10 dakika içinde müdahale ederek taşkının önüne geçti. Atıkların çevreye yayılması önlendi. ASKİ ekiplerinin müdahalesinin ardından Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi ekipleri tarafından çevrede kapsamlı bir temizlik çalışması yapılırken, sokakları dezenfekte etti.

TOPUKLU EFE DAİRE BAŞKANLARI İLE BİRLİKTE KUŞADASI HALKI İLE BULUŞTU
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu bugün bölgeye giderek son durumu inceledi ,Kuşadası Sahil Sitelerinde vatandaşla buluştu. Kuşadası sakinlerinin yoğun ilgi ve alkışlarla karşılanan Başkan Çerçioğlu, esnafla ve vatandaşlarla kısa kısa sohbetler yaptı.


Başkan Çerçioğlu, daire başkanları ile beraber Kuşadalılarla toplantıda yaptı. Toplantıya ASKİ Genel Müdürü Hakan Olkaç, Aydın Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanı Ufuk Serdar Özmen, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel katıldı. Toplantıda yaşanan süreç ve Kuşadası'na yapılacak yeni yatırımlar anlatıldı.


Toplantıda ilk olarak söz alan ve konuşması zaman zaman alkışlarla kesilen ASKİ Genel Müdürü Hakan Olkaç, Kuşadası İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile ilgili bilgi verdi, diğer büyük projelerden bahsetti.

OLKAÇ: "ARITMA TESİSİMİZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ, KUŞADASI BELEDİYEMİZ GİBİ TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR"
Olkaç, "Yaklaşık 1 milyon nüfusu kaldırabilecek kapasitede bir tesisimiz var. Maliyet yaklaşık olarak 63 milyon TL'dir. Çıkış suyu, içme suyu berraklığındadır. Kuşadası İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Türkiye'de Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından seçilen atık suyu sulamada kullanılması düşünülen 10 pilot arıtma tesisinden bir tanesidir. 2019'dan beri gerekli noktalara deşarjını sağlayan arıtma tesisimiz Büyükşehir Belediyemiz, Kuşadası Belediyemiz gibi tıkır tıkır çalışıyor." dedi.

OLKAÇ:" KUŞADASI'NIN 15 YILLIK SU SORUNU ORTADA KALKTI"
Şu an devam eden projelerle ilgili de bilgi veren Olkaç, diğer en büyük projelerinin Kuşadası Kirazlı İçme Suyu İshale Hattının Yenilenmesi Projesi olduğunu anlattı. Olkaç, "Projemizin yaklaşık 19.5 kilometrelik ilk etabı bayram öncesinde değiştirildi. Yaklaşık 50 yıllık hat tamamen yenilendi. Yaklaşık 20 milyon TL'lik bir yatırım. Bununla beraber Kuşadası'nın 15 yıllık su sorunu da ortadan kalkmış oldu. Kadınlar Denizi Mevkii, Camikebir Mevkii, Hacı Feyzullah Mevkii'nde bu yatırımın sonuçları vatandaşlarımız tarafından gözleniyor, hatta suyumuzun basınçları arttı, daha güzel bir su akıyor artık diye geri dönüşler de alıyoruz. Projenin 2. Kısmı da Kasım, Aralık ayı gibi devreye alınacak. Bunun yanı sıra burası bir turizm kenti olmasına rağmen kanalizasyon sistemi çalışması 2010 yılından başlamış biz geldiğimizde tasfiye olmak üzere olan bir projeydi biz sayın başkanımız Özlem Çerçioğlu'nun talimatıyla gömülü olduğu mezardan çıkardık ve tekrardan faaliyete geçirdik. Şu an Davutlar'ın yüzde 85'i kanalizasyondan faydalanmakta. Sevgi Plajı ve Söke Sahil Sitesi'nin olduğu kısımlar da Eylül ayı başında sisteme dahil olacaklar. Turizm sezonu bitince Güzelçamlı da sisteme dahil olacak. Böylelikle yıllardır ihmal edilen bu sahil bölgemizin kanalizasyonla ilgili bütün işi tamamlanmış olacaktır. 2014 yılından beri Kuşadası'nda yaptığımız çalışmaların metrajlarına gelecek olursam 168 kilometre içme suyu, 10 kilometre yağmur suyu, 184 kilometre de kanalizasyon hattı yapıldı. Yani toplamda 352 kilometrelik altyapı çalışması gerçekleştirildi. Bu çalışmaların toplam maliyeti 165 milyon TL bunun yanı sırada 41 adet sondajımız açıldı." dedi.

bedelle kamulaştırıldı. Şu an çalışmalar devam ediyor, yıl sonu itibariyle kent meydanı, yer altı otoparkı ve kültürel amaçlı kullanılacak binamız hizmete açılacak. Bununla beraber daha önce tamamladığımız Sevgi Yolu'nun devamı şu an bulunduğumuz bölgeye doğru 5 km'lik bir hat olarak turizm sezonunun sonunda yapılmaya başlanacak." dedi.

GÜNEL: "ÖZLEM BAŞKANIMA NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZ KALIR"
Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, konuşmasına yaşanan olayı muhalefet malzemesi yapanları eleştirerek başladı. Günel, " Öncelikle şunu belirtmek isterim bu talihsiz olay başımıza geldiğinde bunu kendi siyasetleri uğruna muhalefet aracı olarak değerlendirmek isteyen bir takım kesimler, sosyal medyayı da kullanarak olayı bambaşka bir noktaya getirdiler. Çok ciddi bir bilgi kirliliği oluşturdular ve eminim ki çoğunuzun kafası karıştı. Olabildiğince her şeyi olduğu gibi aktarmaya, doğruları anlatmaya çalıştık. Şunu belirtmek istiyorum yıllarca tamamlanmamış, bitmemiş biyolojik arıtma tesisini 2019'un Mart ayında Sayın Başkanımız Özlem Çerçioğlu ve ekipleri tamamladı. Bu tarihi bir projedir çok önemlidir, Kuşadası'nın en önemli konusu bu arıtma tesisi idi. Bu konuda Özlem Başkanıma ne kadar teşekkür etsem az kalır. Çünkü 30 km sahili olan ve denizden kumdan doğadan beslenen bir kent olan Kuşadası için çok önemli bir projeydi ve bitti. Bu gün bu arızanın bu patlamanın biyolojik arıtma tesisi ile en ufak bir ilgisi yok. Bunu net bir şekilde belirtmek istiyorum ki bilgi kirliliğini ortadan kaldıralım. Evimizde nasıl klozet borusu patlayabiliyorsa, evimizde başımıza gelebilecek kazalar olabiliyorsa, bu kaza tam da öyle bir kaza. Burada en önemlisi hızlı ve etkin müdahale edebilmekti. İlk andan itibaren ASKİ ekiplerimiz, Büyükşehir ekiplerimiz ,Kuşadası Belediyesi ekiplerimiz birlikte hareket ederek hızlı ve etkin müdahalesiyle konuyu çözdü. Bu yüzden ben öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanıma, ASKİ Genel Müdürüne, Fen İşleri Daire Başkanıma, Kuşadası Belediyesi ekip arkadaşlarıma, emeği geçen herkese ve en başta da sizlere bize verdiğiniz destekten, iş birliğinizden dolayı çok çok teşekkür ediyorum" dedi.

GÜNEL, BAŞKAN ÇERÇİOĞLU'NDAN İZNİ ALDI, KUŞADALILARA MÜJDEYİ VERDİ
Başkan Günel, Özlem Başkan'dan izin alarak, Kuşadalılara önemli müjdeler de verdi. Günel'in müjdeleri Kuşadası halkından büyük alkış aldı. Günel, " Özlem Başkanımdan izin aldım bir müjde de ben vereyim. Bu güne kadar bunu hiç bir yerde açıkça ifade etmemiştik ama bu gün sayın Başkanım benim açıklamama izin verdi, çok teşekkür ediyorum. Kuşadası bir turizm kenti olarak meydanı olmayan bir kentti. Çok uzun süre görev almayı bekliyorduk. Mevcut belediye binasını bu senenin sonunda yıkacağız ve orasını kent meydanı yapacağız. Tabi belediye binasını nereye taşıyacaksınız diye soracaksınız. Bunu kara kara düşünüyordum. Bir gün sayın başkanımın makamında otururken kendisi bana 'Belediyeyi nereye taşıyacaksın' dedi ' Bilmiyorum başkanım çevre yolunda kiraya çıkacağım sanırım' dedim o da 'Hayır bizim Tariş alanında yapmış olduğum binaya taşınacaksın ' dedi. Bu sayede Kuşadası halkı misafirlerimiz uzağa gitmeyecekler. Kentin merkezinde yeni hizmet binamız yapılıncaya kadar rahatlıkla hizmet alabilecekler. Tariş arazisi bu yıl sonu tamamlanıyor ve Aralık ayında taşınıyoruz. Ben de büyük bir yükten kurtuldum bu müjdeyi vererek. Özlem Başkanıma tekrar çok teşekkür ediyorum. Buraya gelirken biraz tedirgin geldim ama siteleri dolaşırken sizlerin ilgisi hoşgörüsü beni çok mutlu etti çok teşekkür ediyorum sağ olun." dedi.

ÇERÇİOĞLU:"BİZ BİZE YETERİZ,BİZ GÜCÜMÜZÜ SİZDEN ALIYORUZ"
Tüm konuşmaların ardından söz alan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, konuşmasına sosyal medyada farklı farklı konuşmalar yaparak karalama kampanyası yapanları eleştirirken, ekiplere sürekli ikramda bulunarak destek veren ve bilgi kirliliğine aldırmayan vatandaşlara teşekkür ederek başladı. Başkan Çerçioğlu; "Öncelikle bu sıcak karşılamanızdan dolayı çok teşekkür ediyorum, çok sağ olun iyi ki varsınız. Allah yapısı değil, kul yapısı bu borular keşke patlamasaydı, patladı işte. Bir aklı evvel siyasetçi borulara kazıp bakmamız gerektiğini söylüyor yahu böyle bir şey var mı gelecekmişiz, kazacakmışız borulara bakacakmışız. Böyle bir şeyin mümkün olamayacağını bile düşünemiyor. Ben sizlerin hoşgörünüz yardımlaşma duygunuzdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Minnettarım. Kuşadası Belediyesi, ASKİ Genel Müdürlüğümüz bütün ekiplerimiz 24 saat çalıştılar. Ayrıca arkadaşlarım anlattı sahil sitesinde ki bir çok vatandaşımız 150-200 kişilik ekiplere sabaha kadar çay kahve ikramında bulunmuşlar ayrıca minnettarız, çok teşekkür ediyorum. Neden biz bilgi kirliliği diyoruz bu bilgi kirliliği değil bizzat isteyerek basına yanlış bilgi veriyor. Kuşadası gibi bir yerde karalama kampanyası başlattılar. Hiç mi utanmıyorsunuz siz ya ayıp denen bir şey vardır . Arıtmada herhangi bir bir şey yok az önce anlattık boru patladı. Biz mi patlattık. Bu konuşanlar, arayıp yapılacak bir şey var mı bize ihtiyacınız var mı demediler. Demesinler, eksik olsunlar zaten biz bize yeteriz, biz gücümüzü sizden alıyoruz. Aydın halkından alıyoruz, Kuşadası'ndan alıyoruz, hepinizden Allah razı olsun. Biz de elimizden geleni yaptık." dedi.

27 Tem 2021 - 21:08 - Gündem
Yorum yazarak Aydın Kent Rehberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Kent Rehberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Kent Rehberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Kent Rehberi değil haberi geçen ajanstır.


Aydin Markaları

Aydın Kent Rehberi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+7 (960) 471 48 20
Reklam bilgi