"YENİDEN YAŞANACAK BİR KAPANMA SÜRECİNİ ESNAF VE SANATKARIMIZ KALDIRAMAZ"

Söke Meyveciler, Sebzeciler ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Coşkun, tam kapanma süresi boyunca odalarına bağlı esnafların çok büyük sıkıntılar içine girdiğini belirterek, son günlerde artan vaka sayılarına dikkat çekti. Coşkun, " 24 Temmuz itibariyle vaka sayısı on iki binleri geçti. Bu artış devam ederse yıl sonu kapanmalar ve ağır tedbirler yine gündeme gelir. Bu da esnaf ve sanatkarlarımızın bitmesi tükenmesi demektir. Onun için ki, salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz."dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Söke Meyveciler, Sebzeciler ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Coşkun,sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 1,5 yılı aşkın bir süredir devam eden pandemi döneminde oda üyelerinin aileleri ve yanlarında çalışanlarla beraber ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirterek, esnafların desteklenmesi gerektiğini ifade etti.Başkan Coşkun, "Bir buçuk yılı aşkın süren pandemide tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarımız ailesi ve yanında çalışanları ile birlikte ayakta kalma mücadelesi verdi. Kısıtlamalar nedeniyle kahvehane,kıraathane,lokanta berber kantinci,kırtasiyeci gibi çok sayıda esnafımız büyük sıkıntı yaşadı. Şimdi bu sıkıntılı sektörlerdeki esnafımız yapılandırmaya rağmen birikmiş borçlarını, SSK ve Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor. Esnafımızın birikmiş borçlarını kapatıp yeni normalleşme süreciyle birlikte ayağa kalkabilmesi için can suyu kredisi olmazsa olmaz." dedi.

COŞKUN: "ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZ, TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM"

Pandemi döneminde ekonomik olarak en çok yıpranan kesimin esnaf ve sanatkarlar ile onların ailelri ve çalışanları olduğunun altını çizen Coşkun, normalleşme devam ederse esnaf ve sanatkarların kendilerini ancak 2 yılda toplayabileceğini belirtti. Son günlerde vaka sayılarında ki artışın kendilerini çok düşündürdüğünü vurgulayan Başkan Coşkun açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Fakat görüyoruz ki 24 Temmuz itibariyle vaka sayısı on iki binleri geçti. Bu artış devam ederse yıl sonu kapanmalar ve ağır tedbirler yine gündeme gelir. Bu da esnaf ve sanatkarlarımızın bitmesi tükenmesi demektir. Onun için ki, salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. Vatandaşlarımız, özellikle kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıdır.Vaka sayılarının 12 binin üzerine çıkmasıyla pandemi halen artarak devam ediyor. Bizler esnaf ve sanatkarlar olarak “Maske, mesafe ve hijyen kurallarına eksiksiz bir şekilde uymalıyız. Pazarcı esnaflarımızda Pazar yerlerinde gereken hassasiyeti maske mesafe ve hijyen kurallarına uyarak her zaman olduğu gibi yine gösterecektir.
Değerli esnaf ve sanatkarlarımız, tedbiri elden bırakırsak, bir kapanma süreci daha yaşarsak bir çoğumuz ekonomik olarak bu sıkıntıları atlatamayız. Onun içindir ki inşallah koronavirüsü alacağımız tedbirlerle hep birlikte yeneceğiz."

26 Tem 2021 - 12:09 - Ekonomi