CHP Aydın’da tarih yazdı

Geride kalan yerel seçimlerde CHP Aydın’da tarihi başarı elde etti. Aydın Büyükşehir Belediyesi dahil 13 ilçeyi kazanan CHP’li başkanlar yeni dönem için mazbatalarını alırken, partinin uzun yıllar sonra ilde yakaladığı büyük başarı partinin moral ve motivasyonunu da artırdı.

Büyütmek için resme tıklayın

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından CHP Aydın’da hafızalardan kolay kolay silinmeyecek nitelikte büyük bir zafer elde ederek 13 ilçeyi kazandı. Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de 55 üye kazanan parti, 2019’daki seçimlere göre elindeki ilçe sayısını da artırırken Bozdoğan, Karacasu, Kuyucak, Nazilli ve Koçarlı belediyeleri CHP’ye geçti. Aydın’daki zaferin en önemli mimarlarından olan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, geçtiğimiz dönemin aksine ittifaksız olarak yarıştığı seçimlerde aldığı 344 bin 3 oyla yüzde 50,2 oranında oy alırken, rakibi Cumhur İttifakı AKP Adayı Mustafa Savaş’a da 93 bin oydan fazla fark atarak üçüncü seçim yenilgisini de tattırdı.

CHP İLDEKİ BAŞARISINI TEK BAŞINA TESCİLLEDİ

Bu dönem CHP Aydın’da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Efeler, Nazilli, Söke, Kuşadası, Didim, Germencik, Sultanhisar, Yenipazar, Karacasu, Bozdoğan, Çine, Koçarlı ve Kuyucak’ta seçmenin yüksek teveccühüyle sandıklardan birinci parti çıkmasıyla ülke ortalamasının üzerinde başarıya ulaşarak büyük sükse yaptı. 2019’da Millet İttifakı bünyesinde İYİ Parti ile birlikte girilen seçim sonuçlarına göre kıyasla CHP’nin Aydın’da tek başına girdiği seçimlerde aldığı başarı özellikle uzun yıllardır diğer partilerin elinde bulunan Nazilli ve Kuyucak’ta da yerel yönetimin CHP’ye geçmesine neden oldu. 2019’da ittifakla girilen seçimlerde İncirliova, Nazilli, Köşk, Kuyucak ve Buharkent ilçeleri arasında ittifak ortağı İYİ Parti’ye İncirliova ile Nazilli’yi kazandıran CHP, bu dönem tek başına girdiği seçimlerdeyse Nazilli ve Kuyucak’ı kendi adaylarıyla kazanarak farkını ortaya koydu. 2019’da ittifaka rağmen 368 bin 791 oy alan CHP, bu dönem ittifaksız olarak girdiği seçimlerdeyse büyükşehir seçimlerinde 680 bin geçerli oydan 344 bin 3’ünü alarak başarısını tek başına perçinledi.

CHP EFELER’DE FARKINI ORTAYA KOYDU

Aydın’da Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girdiği 2014’ten bu yana Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Efeler, Kuşadası, Didim, Söke, Sultanhisar ve Çine’de üst üste üçüncü kez seçimleri tekrardan kazanan CHP, 2019’daki seçimlerde 8 olan ilçe belediyesi sayısını 13’e çıkardı. Nazilli, Söke, Koçarlı, Çine,  Yenipazar, Kuyucak, Nazilli, Karacasu’da 2019’a göre oylarını artırarak seçimleri kazandı. CHP’nin Aydın’daki ilçeler arasında seçimleri kazanmasına rağmen en fazla oy kaybına uğradığı ilçe ise Kuşadası olurken, 2019 seçimlerinde CHP’den belediye başkanı seçilmesinin ardından İYİ Parti’ye geçen Fatih Atay’ın 31 Mart sonrası hezimete uğraması Aydın’da CHP’nin gerçekliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

10 Nis 2024 - 09:51 - Siyaset

Mahreç  Aydın Kent Rehberi