EREN ERDEM’DEN ŞOK AÇIKLAMA!.. “BELEDİYELERE ÇÖKTÜLER”

CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, CHP yönetimine tepki gösterdi. Erdem, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Değişim? İşte tam olarak mesele buydu… 'Belediyelere çökmek…" ifadelerini kullandı.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, CHP yönetimine tepki gösterdi. Erdem, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Değişim? İşte tam olarak mesele buydu… 'Belediyelere çökmek…" ifadelerini kullandı.

31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlere kısa bir süre kala partiler adaylarını açıklamaya devam ediyor. 

Kurultay'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerine Özgür Özel'in gelmesiyle birlikte başlayan eski ve yeni tartışmaları devam ediyor. Eski Medyadan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem de CHP’de yapılmayan değişimleri gözler önüne seren bir paylaşımda bulundu. 

CHP üst yönetimine ağır eleştirilerde bulunan Erdem, "CHP tarihinde bir ilk yaşanıyor!" diyerek şu ifadeleri kullandı: "CHP bu yıl 100. yaşını kutladı! Partimizin kültürü ve gelenekleri var. CHP tarihinde bir ilk yaşanıyor! Hadise şudur; Sayın Genel Başkan kurultayda “adayları önseçim ile belirleyeceğiz” dedi. Hadi yapılmadı. Peki adaylar nasıl belirlenecekti? “Merkez yoklaması.” Yani; Genel Merkez ataması… Edindiğim bilgiye göre; İBB Başkanımız, bazı ilçe belediye başkanlarımızı aramış; “sizinle çalışmayacağız, filanca kişiyle çalışacağız” demiş. Lakin bu aranan ilçelerle ilgili; henüz MYK ve Parti Meclisi kararı yok. Ayrıca arayan kişi bir “belediye başkanı.” Yani kendisini atayan kurul “Parti Meclisi.” Aranan ilçeyle ilgili; - MYK ve Parti Meclisi kararı yok. - Arayan kişi, aranan kişiyle “denk, aynı statüde,” bir BELEDİYE BAŞKANI… CHP’nin 100 yıllık tarihinde görülmemiş şeyler bunlar. Genel Başkan, Genel Merkez karar vermiyor; bir belediye başkanı kimlerin “büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı olacağına karar veriyor…” Partinin Genel Başkanlığı, Genel Merkez yöneticiliği, Parti Meclis üyeliği daha önce bu kadar aşağılandı mı? Hatırlamıyorum… Ha, şimdi birileri diyecek ki; “Ekrem bey Özgür bey ile istişare edip adaylarda uzlaşmış, öyle aramıştır…” Tüzüğümüze aykırı! Parti Meclisinde oylanması gerekiyor. Ne demek yani? Bir ilçe belediye başkanı aday yapılmayacaksa onu kim arar? Yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı arar… “Sizinle çalışmayacağız, X kişiyi uygun gördük” cümlesini bir başka atanmış BELEDİYE BAŞKANI kuramaz. Bu düpedüz, parti yönetimi üzerinde siyasi vesayet kurmaktır." 

Eren’in paylaşımlarından sonra Söke’nin Belediye Başkan adayının belirleme şekli akıllara geldi. Söke Chp Belediye Başkan Aday Mustafa İberya Arıkan Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ferdi Zeyrek tarafından Chp Genel Merkezine götürülmüştü. Zeyrek Hemşehrisi
Genel Başkan Özel’e Arıkan’a kefil olduğunu iletmiş ön seçim ve merkez yoklamasına gerek kalmadan Arıkan Adaylaşmıştı.

29 Oca 2024 - 18:53 - Siyaset

Mahreç  Aydın Kent Rehberi