CHP AYDIN MİLLETVEKİLİ EVRİM KARAKOZ MUTFAKTAKİ YANGIN HIZLA BÜYÜYOR

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz 2022 Temmuz Ayından Bu Yana Sebze Fiyatları En Az Yüzde 149 Meyve Fiyatları En Az Yüzde 168 Arttı

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, Aydın’ın Çine ilçesinde pazar yerlerinde pazar esnafı ile bir araya geldi. Sebze, meyve fiyatları cep yakıyor. Kime dokunsam kimle konuşsam herkes haklı olarak bu fahiş fiyatlardan şikâyetçi.  Geçen yıl 12 liraya 15 liraya aldığımız salkım domates bu yıl 30-35 lira olmuş. Keza salatalık, sivri biber, kabak, elma, armut hepsinin fiyatları kimi 2’ye kimi 3’e katlanmış durumda. Bu millet ne alacak, nasıl alacak ve ne yiyecek. Artan maliyetler karşısında esnaf fiyat belirlerken utanıyor ama iktidar oralı bile olmuyor” dedi. 

 

VATANDAŞ MUTFAKTAKİ YANGINA ÇARE ARIYOR

Domates, salatalık, patates, soğan, kabak, patlıcan, elma, kayısı, kavun ve karpuz gibi birçok sebze ve meyveyi geçtiğimiz yıl temmuz ayında aldığımız fiyatlara bu yıl alamıyoruz. Bir yıl içerisinde yaşanan fiyat artışının çok yüksek boyutlarda olduğunu vurgulayan Karakoz, “tüm vergi gelirlerini ve ülke hazinesini saraya ve saray avanelerine bağlayan AKP iktidarı, vatandaşı fakirleştiriyor. Zamlardan, vergi artışlarından ve pahalılıktan pazarcı esnafımız da, alışverişe gelen vatandaşlarımız da bıkmış durumda! Üretici üretmekten, pazarcı tezgâh açmaktan, vatandaş alışverişten vazgeçme noktasına gelmiştir. Vatandaş 1 kilo domates, 1 kilo üzüm ve 2 adet maydanoz alabilmek için bütün tezgâhları tek tek geziyor, nerede ucuz ürün varsa -ki bulmak mümkün değil- oradan almaya çalışıyor. Alım gücü görünenden çok çok daha fazla düşmüştür. Bunun da tek sorumlusu AKP iktidarıdır” ifadelerini kullandı.    

 

SEBZE VE MEYVE FİYATLARI DÜŞECEK DİYE DİYE MİLLETİ SOYDULAR

CHP’li Karakoz, Pazar yerinde yaptığı incelemelerden sonra sebze ve meyve fiyatlarında son bir yılda yaşanan  artışı gözler önüne sererek; “1 yıl önce Temmuz ayında kilogram fiyatı 15 lira olan sivri biber bu yıl 35 liraya, 12 lira olan salkım domates 30 liraya, 6 liraya satılan salatalık 15 liraya yükseldi. Yine geçen yıl 7 lira olan 1 kilo kuru soğan bu yıl 16 lira; 8 lira olan patates 19 lira oldu. 25 lira olan dut yüzde 140’lık artışla 60 liraya. 15 lira olan kayısı yüzde 233’lük artışla 50 liraya ve 15 lira olan vişne yüzde 133 zamlanarak 35 liraya çıktı. Bugün gelinen noktada zamlı fiyatlar pazarın her tezgâhında kendisini gösteriyor. Ama partili Cumhurbaşkanı ve bu fiyatların tek sorumlusu olan kişi; nedense fiyatların yüksekliğini her zaman ve her ortamda mevsimsel şartlara bağlamaktadır. Oysa fiyatların yüksekliği yanlış ekonomi ve üretim politikalarından başka bir şey değildir” çıkışını yaptı.

 

SEBZE MEYVE FİYATLARI DÖVİZ KURLARIYLA, AKARYAKIT FİYATLARIYLA YARIŞIYOR

Evrim Karakoz, “Sebze, meyve ve temel gıda fiyatlarında yaşanan bu artışlar, ülkenin her bir kentinde, kasabasında, köyünde yaşam mücadelesi veren yoksulları, asgari ücretlileri ve tüm yurttaşları mağdur ediyor. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında dolar 17 lira 97 kuruştu bugün 26 lira 91 kuruş. Euro 18 lira 24 kuruştu bugün 29 lira 44 kuruş. Benzin 22 lira 25 kuruştu bugün 36 lira 53 kuruş. Mazot 24 lira 48 kuruştu bugün 35 lira 29 kuruş. Sürekli yükselen döviz kurları ve fahiş akaryakıt zamları, artan vergi oranları, katmerli gelen faturalar vatandaşın belini bükmüştür. Sebze, meyve fiyatları döviz kurlarıyla, akaryakıt fiyatlarıyla yarışıyor. Akaryakıta yapılan zamlar iğneden ipliğe her şeyin fiyatının artmasına neden olurken vatandaşı da kuru ekmeğe muhtaç hale getirmiştir” şeklinde konuştu. 

CHP AYDIN MİLLETVEKİLİ EVRİM KARAKOZ MUTFAKTAKİ YANGIN HIZLA BÜYÜYOR

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Evrim Karakoz, Aydın Çine pazarında yaptığı alışveriş ve esnaf ziyaretlerinden sonra şunları söyledi:

“AKP İktidarının yanlış ekonomi politikaları ülkeyi yangın yerine çevirmiştir. Ekonomi uzmanının (!) söylediği “Faiz Sebep Enflasyon Sonuçtur” teorisi vatandaşlarımızın ekonomik olarak her gün zayıflamasına, yoksullaşmasına ve borçlanmasına neden olmuştur.

VATANDAŞ VERGİ ÖDERKEN SARAY AVANELERİ ZENGİNLEŞİYOR

Vatandaşlarımız artık evine sebze ve meyveyi kiloyla değil taneyle alır hale gelmiştir. Sebze ve meyve fiyatlarındaki yüksek artışlar, ülkemizdeki yoksulları, asgari ücretlileri ve tüm yurttaşları mağdur etmektedir. Artan vergiler, zamlar ve hayat pahalılığı 85 milyonluk ülkeyi vururken, vergi afları, çifte maaşlar, ballı kaymaklı ve garantili ihaleler bir avuç saray avanesini zengin yapmıştır. Başka bir deyişle vatandaştan toplanan vergiler, bilerek ve isteyerek saraya ve saray avanelerine harcanıyor.

 

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Evrim Karakoz, “asgari ücretli ve emekli zaten maaşlarına yeteri kadar zam alamadı. En düşük maaşı alan emekli, maaşını aldığı gün pazara çıksa geçtiğimiz yıl temmuz ayında 250-300 liraya aldığı haftalık ihtiyacını bu yıl ancak 450-600 liraya alabiliyor” diye sözlerine devam ederken iktidara da şöyle seslendi: Asgari ücretli ve emeklimiz her hafta pazara gitse ayın sonunu nasıl getirecek? Günlük ihtiyacı olan ekmek, süt, peynir belki 250-300 gram tadımlık et ve kıymayı kalan parasıyla nasıl alacak? Vatandaşımız sebze ve meyveyi taneyle, eti ve kıymayı gramla alırken sizler nasıl rahat uyuyacaksınız? İşte görüyorsunuz, iktidarın yönetim anlayışı ile birlikte yoksulluk her geçen gün derinleşiyor, vatandaşlarımızın artık dayanacak gücü kalmadı. Bu iktidar elini vatandaşın cebinden çekmelidir. Hatta bu iktidar elini ülkemizin üzerinden çekmelidir” sözleri ile açıklamasına son verdi. 

02 Ağu 2023 - 11:03 - Ekonomi