Sharing is caring!


Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile ilkleri yaşamaya devam ediyor.  2016 yılında Türkiye’nin en başarılı belediye başkanı seçilen Topuklu Efe, ‘Dünyanın 8’inci Harikası’ olarak tanımladığı Arapapıştı Kanyonu’nu tekne turu eşliğinde basın mensuplarına tanıttı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, önemli bir turizm projesine daha imza attı. Geçtiğimiz yıl 54 metre uzunluğundaki Airbus A330 tipi yolcu uçağını Kuşadası Körfezi’ne batırarak Dünya Dalış Turizmi’nin dikkatini Kuşadası’na çeken Topuklu Efe, ‘Dünyanın 8’inci Harikası’ dediği 6 kilometre uzunluğunda ve 380 metre yüksekliğindeki Arapapıştı Kanyonu turizm projesini tanıttı.
Arapapıştı Kanyonu Ekoturizm Projesi kapsamında Kemer Barajı’nda  düzenlenen toplantıya Bozdoğan Belediye Başkanı Tümer Apaydın, Büyükşehir daire başkanları ve gazeteciler katıldı.


DOĞAL GÜZELLİK
Muhteşem manzarası dolayısıyla herkesin buraya gelip kanyonu görmesi gerektiğini vurgulayan Çerçioğlu, “Yaklaşık 15 yıldır buranın turizme açılması hayalini kuruyorduk. Dünyanın 8. Harikasına aday olabilecek bir kanyon burası. Kanyona girdiğinizde muhteşem bir manzara var. Harika bir doğal güzellik ve görmediğimiz birçok bitki örtüsü, sadece kitaplarda gördüğümüz hayvanlar var” dedi.

TEKNE GEZİLERİ BAŞLIYOR
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 2 adet katamaran tekne aldığını ve tekneler içinbir iskele yapıldığını bildiren Çerçioğlu, “Aydın, Muğla ve Denizli il sınırlarının kesişim noktasında Arapapıştı Kanyonu’nu dünyaya tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tekne gezileri bugünden itibaren başlatacağız. Şimdi gezi güzergahımızı belirliyoruz. Güzergahta 5-6 farklı yürüyüş alternatifleri de olacak. Bunları kitapçık haline getirip ulusal ve uluslararası alanda dağıtacağız. Ciddi anlamda kentimizi, bölgemizi tanıtmış olacağız” ifadelerini kullandı.
“TÜM İMKANLARI KULLANACAĞIZ”
Şehrin ekonomisinin gelişmesi için ilgili kurumlara her türlü destek vermeye devam edeceklerini dile getiren Başkan Çerçioğlu, “Kuşadası Rehberler Odası ile beraber bir çalışma içine girme kararı aldık. Turizm denince akla illa deniz, kum, güneş gelmemeli. Aydın, 22 tane ören yeri, Bozdoğan Kemer Barajı ve Arapapıştı kanyonu ile kültür ve doğa turizmi açısından şanslı bir il. Turizmde illa Kuşadası veya Didim’e sıkışıp kalmak zorunda değiliz ve bunun için elimizdeki tüm imkanları kullanıyoruz” dedi.


BÜYÜKŞEHİRDEN TAM DESTEK

Bozdoğan Belediye Başkanı Tümer Apaydın ile birlikte yaklaşık 3 yıldır proje üzerinde çalıştıklarını İfade eden Özlem Çerçioğlu, “Gezerken gözüme bir şey çarptı. Bu işin uzmanına danıştık. Çok değerli bilim insanları geldi. Onlar da çok şaşırdılar. Milattan Önce 5. Yüzyıla ait olduğu tahmin edilen bir kaya mezar. Bunu ben buldum. Çok şanslıydık. Baraj suları çekilmiş ve bu kaya mezar ortaya çıkmış. Tesadüf. Kaya mezarı için yetkili kurumların kaya mezarını koruma altına almaları gerekiyor. Tüm arkeologları buraya davet ediyoruz. Her türlü sponsorluğa da hazırız” şeklinde konuştu.

NELER YAPILACAK?
1- Toplam 6 kilometre uzunluğunda ve 380 metre yüksekliğindeki Arapapıştı Kanyonu için gezi güzergahı belirlenecek
2- Belediyenin kurduğu iskeleden 2 katamaran tekneye binilerek kanyonda geziye çıkılacak
3- Belirli noktalarda kamplar kurulabilecek
4- Yürüyüş yapmak isteyenler için 5-6 farklı güzergah oluşturulacak.
5- Geziler sırasında kaya mezarı, doğal oluşumlar, Körteke Kalesi ve Büyük İskender’in yaptırdığı köprü, sarnıç ve kule kalıntıları gibi noktalar hakkında bilgiler verilecek.
6- Tarihi alanlar, gezi noktaları ve kamp alanları kitapçık haline getirip yurtiçi ve yurtdışında dağıtılacak.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here